Papier kalibrowany

Druk offsetowy rządzi się swoimi prawami, a żeby mógł być realizowany wydajnie i prawidłowo, niezbędna jest cała gama akcesoriów i materiałów, w tym również papier kalibrowany. Każdy specjalista od druku offsetowego wie, że praca maszyn offsetowych nie może się obyć bez tego produktu. Do czego służy, jak powstaje i jaką pełni rolę w poligrafii?

 

Papier kalibrowany -  jego rola w druku offsetowym

 

Papier kalibrowany to część obciągu w offsetowej maszynie drukarskiej – jest stosowany jako podkład pod gumę obciągową. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest uzyskanie optymalnego poziomu nacisku pomiędzy cylindrem płytowym i gumowym. Wynika to z charakterystyki tego materiału – papier kalibrowany ma tę cechę, że na całej powierzchni ma stałą, sprecyzowaną grubość. Jest odporny na jakiekolwiek odkształcenia, dzięki czemu jest materiałem stabilnym i doskonale spełniającym się jako podkład pod obciągi gumowe i płyty offsetowe w maszynach arkuszowych, chroniąc te elementy przed wgnieceniami i uszkodzeniami.

 

Jak powstaje papier kalibrowany?

 

Produkcja papieru kalibrowanego początkowo przypomina produkcję każdego innego rodzaju papieru. Wykorzystuje się w tym celu włókna roślinne. Poddawane obróbce chemicznej drewno przekształcane jest w masę celulozową, a elementy poddawane obróbce mechanicznej tworzą w efekcie ścier drzewny. Większość rodzajów papieru powstaje właśnie z tych dwóch surowców. (Do produkcji papieru używane są także surowce wtórne, takie jak makulatura czy tkaniny zawierające włókna roślinne. Jakość papieru w dużym stopniu zależy od dobranych do jego produkcji surowców.) Specyfika papieru kalibrowanego polega natomiast na tym, że powstały produkt poddawany jest mocnemu sprasowywaniu, dzięki czemu zyskuje dużą odporność na wgniecenia oraz precyzyjną grubość na całej powierzchni arkusza.

 

Jak wybrać właściwy papier kalibrowany?

 

Aby wybrać papier kalibrowany, który najlepiej spełni swoją rolę w przypadku konkretnego zastosowania, należy przede wszystkim skupić się na wyborze jego grubości. Standardowo dostępne są produkty o grubości 0,05 mm do 0,50 mm. Drugim parametrem jest rozmiar arkusza. Zwykle oferowane są dwa podstawowe formaty, jednak producenci mogą zrealizować zamówienie indywidualne dla klienta zainteresowanego produktem o konkretnych wymiarach. Ponadto dla ułatwienia producenci często oznaczają produkty o określonych parametrach innymi kolorami, dzięki czemu łatwo rozróżnić je od siebie podczas realizowania procesów drukarskich oraz dostosować zamawiane produkty do potrzeb drukarni.