MATERIAŁY INTROLIGATORSKIE

Wykańczanie druków, czyli introligatorstwo, to bardzo ważna część branży poligraficznej. Ten ostatni etap przygotowania druku do użytku decyduje o:

  • jego ostatecznym wyglądzie, a zatem o atrakcyjności z punktu widzenia osoby, która go kupuje/używa;
  • jego funkcjonalności,
  • jego odporności na uszkodzenia wynikające z eksploatacji.

Różne rodzaje materiałów introligatorskich

Aby zagwarantować różnorodnym produktom papierniczym najlepsze, najbardziej praktyczne i trwałe wykończenie, używa się różnego rodzaju materiałów introligatorskich, do których należą między innymi:

  • Tektury introligatorskie i kartony – arkusze dostępne w różnych kolorach i rozmiarach, mające różną grubość oraz teksturę (zwykłe kartony poligraficzne, kartony ozdobne itd.).
  • Okleiny introligatorskie – wykonane z różnych surowców, np. materiały poliuretanowe, skóry mielone, tkaniny, materiały winylowe, papiery okleinowe.
  • Elementy konstrukcyjne wyrobów introligatorskich, np. śruby i nity introligatorskie, druty do zszywarek, nici, gumki, metalowe oczka.
  • Elementy dodatkowe używane przy produkcji określonego rodzaju wyrobów, np. mechanizmy do segregatorów, wąsy skoroszytowe, narożniki, kieszonki samoprzylepne, magnesy samoprzylepne, clipy, uchwyty do CD, uchwyty do długopisów i wiele wiele innych.

Oprócz powyższych wyrobów niezbędne są także materiały introligatorskie służące do ich łączenia ze sobą, czyli do wykonywania prac introligatorskich. W każdej drukarni muszą więc się znaleźć takie produkty jak: kleje introligatorskie, kostki introligatorskie, igły, wiertła do papieru, nie wspominając już oczywiście o maszynach przystosowanych do wykonywania określonych zadań.

Materiały introligatorskie – niech produkt będzie wyjątkowy

Powyżej wymienione materiały stanowią tylko ogólny zarys możliwości, które obecnie daje branża introligatorska. Szeroka gama różnego rodzaju produktów pozwala z wyrobów papierniczych robić małe działa sztuki. Wystarczy chociażby wspomnieć o takich materiałach jak bibułki, krepina, zdobne sznurki, naklejki, błyszczące folie - i otwiera się nieskończona liczba kombinacji, a ostateczny efekt ograniczony jest jedynie wyobraźnią. Taka powszechna dostępność różnego rodzaju materiałów i akcesoriów introligatorskich jest zjawiskiem jak najbardziej pozytywnym, gdyż dzięki temu każdy stworzony produkt może się wyróżniać, a branża poligraficzna za sprawą małych arcydzieł introligatorstwa może rozwijać się w kreatywnym kierunku i coraz lepiej spełniać wymagania.