Kostki introligatorskie

Kostki introligatorskie to narzędzia niezbędne do produkcji takich wyrobów jak pudełka, kartony, kalendarze, opakowania i inne produkty tekturowe lub papierowe. Choć są niewielkie i niepozorne, bez nich bigowanie, czyli wgniatanie materiału, z którego potem powstaje przestrzenna figura, byłoby niemożliwe.

Bigowanie z użyciem kostek introligatorskich

W procesie bigowania fragment materiału jest wgniatany w ten sposób, że po wycięciu konturów pudełka dokładnie widać, w którym miejscu należy je zgiąć, by przybrało swoją zamierzoną formę. Do wykonywania tych wgnieceń używa się właśnie kostek introligatorskich. Są to niewielkie narzędzia, które wytwarza się z naturalnych kości zwierząt lub z tworzyw sztucznych (teflonu). Mogą przybierać różne rozmiary i kształty, choć ogólnie rzecz biorąc są to wyroby płaskie, o podłużnym kształcie, lekko zaokrąglone, o niewielkich wymiarach (mieszczą się w dłoni). Dzięki nim można zagnieść obrabiany materiał w taki sposób, by go nie zniszczyć, jednocześnie wyraźnie zaznaczając, w którym miejscu ma być wykonane zagięcie (którego w efekcie można dokonać bardzo łatwo).

Inne zastosowania kostek introligatorskich

Tych drobnych narzędzi używa się także do wygładzania materiału, różnorodnych prac konserwatorskich oraz do zabezpieczenia i naprawy książek. Są więc niezbędne i niezwykle pożyteczne w pracy introligatora. Choć zwykle wykorzystuje się je przy obróbce materiałów celulozowych, to czasami znajdują zastosowanie także jako kostki rymarskie - czyli narzędzia służące do wygładzania skóry, jej formowania i innych delikatnych form obróbki.

Kostki introligatorskie – dla profesjonalistów i pasjonatów

Kostki introligatorskie stosowane są zarówno przez introligatorów – osoby zawodowo zajmujące się wytwarzaniem różnorodnych produktów papierowych - jak i przez pasjonatów pracy z papierem – np. przez rękodzielników (chałupników, scrapbookerów) czy artystów (plastyków, rzeźbiarzy itd.). Te niewielkie narzędzia są niezwykle poręczne i wielofunkcyjne – właściwie to użytkownik sam decyduje o ich przeznaczeniu, nadaje im funkcję i wykorzystuje je w taki sposób, jaki najbardziej odpowiada jego pracy. Mogą mieć różne kształty (proste, o kształcie pióra, o różnych końcówkach), co pozwala wybrać każdemu użytkownikowi dokładnie taki produkt, jaki jest mu potrzebny. Jako że kostki introligatorskie są wykonane z niezwykle trwałych surowców (np. kość bawola, kość cielęca, teflon), mogą służyć przez wiele lat, doskonale spełniając swoje zadania.