Wiertła do papieru

Wiercenie otworów w papierze to jedna z czynności introligatorskich, która pozwala poszerzyć zastosowanie tego surowca. Wywiercenie otworów umożliwia  między innymi użycie papieru do stworzenia różnego rodzaju notesów, kołozeszytów, papieru biurowego, wkładów do segregatorów itd. Odpowiednio dobrane wiertła do papieru mogą też wykonać otwory w innych celulozowych produktach, np. w tekturze, kartonie, papierze offsetowym, papierze powlekanym. Dzięki temu ich zastosowanie znacznie się rozszerza.

 

Czy można czymś zastąpić wiertła do papieru?

 

Laik z pewnością uznałby, że do wiercenia w papierze nadadzą się zwykłe wiertła. Oczywiście można ich użyć w tym celu, ale w ten sposób naraża się materiał na nieodwracalne uszkodzenia. Wierzchnie arkusze stałyby się bezużyteczne, a co do precyzji wiercenia w głębi papierowego bloku także można mieć wątpliwości. Innymi słowy, takie podejście nie jest profesjonalne i z pewnością nikt, kto dba o wysoką jakość usług, nie zdecydowałby się na podobne rozwiązania. W introligatorniach używa się specjalnych wierteł do papieru opracowanych z myślą o wykonywaniu właśnie tego konkretnego zadania.

 

Różne rodzaje wierteł do papieru

 

Istnieje wiele wariantów tych narzędzi. Dostępne na rynku wiertła do papieru różnią się od siebie przede wszystkim średnicą, ponieważ do różnych zastosowań potrzebne są otwory o różnej wielkości. Różnica tkwi także w surowcu wykorzystywanym do ich produkcji. Papier jest stosunkowo mało wymagającym materiałem jeśli chodzi o dobór wierteł. W jego przypadku sprawdzą się zarówno wiertła standardowe, jak i teflonowe, tytanowe czy węglowo-wolfranowe. Podobnie jest z kartonem. Art paper powinien być natomiast dziurkowany jedynie z użyciem wierteł standardowych lub tytanowych. Do innych materiałów introligatorskich, np. gumy czy folii, wiertła należy dobierać indywidualnie.

 

Wiertła do papieru i innych materiałów

 

Wiercenie odbywa się z użyciem maszyn poligraficznych: wiertarek wrzecionowych lub sztanctygli. Każdorazowo można ustalić konkretny rozstaw wierteł, dzięki czemu wiercenie odbywa się w precyzyjnych odległościach. Przy użyciu wierteł o najbardziej uniwersalnym zastosowaniu, wierceniu można poddawać różne rodzaje papieru, a także tekturę, karton i inne wyroby celulozowe, a niekiedy także tekstylne. W przypadku takich materiałów jak folia aluminiowa czy materiały z tworzyw sztucznych, wiertła powinny być indywidualnie dobierane. Dzięki temu uniknie się ryzyka ich uszkodzenia lub nieprecyzyjnego wykonania otworów.