Bufor Combifix

Druk offsetowy to technika druku, która obecnie stosowana jest na najszerszą skalę. Wykorzystuje się ją zarówno w przypadku druku wysokonakładowego (czyli między innymi gazet, katalogów, czasopism), jak i jednostkowego (np. druk ulotek, plakatów, etykiet). W zależności od wykonywanego zadania, dobiera się szczegółowy typ druku offsetowego – odpowiednio druk zwojowy lub arkuszowy. Pod tym kątem należy też dobrać farbę oraz pozostałe produkty biorące udział w procesie drukowania – między innymi bufor, o którym dzisiaj chcielibyśmy napisać więcej. Zacznijmy jednak od tego, jak przebiega proces drukowania metodą offsetową, co pozwoli lepiej zrozumieć, gdzie tu jest miejsce dla wspomnianych buforów.

Offset wodny – podstawowa technika druku offsetowego

Istnieją dwie techniki druku offsetowego – offset wodny i bezwodny. Ta druga metoda pojawiła się stosunkowo niedawno, tradycyjną zaś i podstawową jest ta pierwsza, czyli wykorzystująca w procesie drukowania roztwór wodny. Powierzchnia formy drukowej dzieli się na miejsca hydrofilowe, czyli innymi słowy wodolubne, i miejsca hydrofobowe, czyli te, na których zamiast wody znajduje się farba. Ta farba, która później będzie odbita na papierze w formie ilustracji, liter, grafik. Farba i woda na formie drukowej nie mogą się w żaden sposób przenikać ani łączyć, gdyż powstały w druku obraz nie byłby wyrazisty. Muszą się zatem odpychać, a żeby tak się stało, należy dostosować środowisko farby offsetowej oraz środowisko roztworu wodnego tak, by otrzymać równowagę pomiędzy tymi dwoma substancjami. Jak można to zrobić? Tutaj właśnie odpowiedzią jest bufor – jeden z możliwych składników roztworów wodnych stosowanych w tej metodzie druku.

Bufor Combifix – różne potrzeby, różne warianty produktu

Woda stanowi około 85-95% wodnego roztworu nawilżającego. Do niej zaś dodawane są różnorodne substancje, których zadaniem jest nadanie jej właściwej kwasowości, twardości, napięcia powierzchniowego i innych parametrów. Jednym z takich środków może być np. alkohol izopropylowy. Coraz częściej jednak dodatki alkoholowe są zastępowane lub uzupełniane o odpowiednie bufory – takie jak np. bufor Combifix.

Rodzaj buforu dobiera się biorąc pod uwagę inne składniki środka nawilżającego. W samej gamie produktów Combifix można znaleźć kilka rodzajów buforów, które stosowane są w zależności od zawartości wodorowęglanów oraz do tego, czy w roztworze znajduje się izopropanol