PŁYTY OFFSETOWE
Jednym z elementów niezbędnych do wykonania druku offsetowego są płyty offsetowe, czyli formy drukowe, które przybierają postać blachy aluminiowej (dlatego też potocznie nazywane są po prostu blachami). Umieszczane są na cylindrach formowych w maszynie offsetowej.
Naświetlanie płyt offsetowych
Uzyskiwany na płycie obraz drukowy powstaje w wyniku naświetlania (naświetlone miejsca przekazują farbę na wydruk). Naświetlanie może się odbywać na dwa sposoby – za pomocą naświetlarki (jest to tak zwana technologia Computer to Plate, czyli w skrócie CTP - płyty offsetowe CTP), lub pośrednio – naświetlanie filmów poligraficznych i kopiowanie z nich obrazu (czyli z użyciem technologii Computer to Film, w skrócie CTF).
Współcześnie płyty offsetowe już na etapie produkcji pokrywane są warstwą światłoczułą (presensybilizowane), dzięki czemu nie ma konieczności nakładania na nie specjalnej emulsji w pracowniach offsetowych. Istnieją dwa rodzaje płyt: płyty offsetowe pozytywowe (fotorozpuszczalne) i płyty offsetowe negatywowe (fotoutwardzalne). Różnica między nimi polega na tym, czy po wywołaniu elementy drukowe tworzą elementy naświetlone czy nienaświetlone. Zwykle płyty offsetowe są czułe w zakresie światła widzialnego zbliżonego do fioletu, dlatego też w otoczeniu, w którym panuje oświetlenie o żółtej barwie, można ich bezpiecznie używać. Istnieją także płyty, które są uczulone jedynie na podczerwień – wtedy żadne warunki oświetleniowe np. podczas nieprzenoszenia czy rozpakowywania im nie zagrażają.
Nowoczesne technologie offsetowe oparte na komputeryzacji
Obecnie coraz więcej drukarni wykorzystuje płyty offsetowe powstające w technologii Computer to Plate w miejsce metody analogowej, która była wykorzystywana jeszcze w latach 90. Do Polski nowa metoda trafiła w 1999 roku. Choć inwestycja w wykorzystujące ją maszyny jest dość kosztowna, to na dłuższą metę przynosi ona znacznie więcej korzyści: jest tańsza i bardziej precyzyjna, a powstające produkty charakteryzują się najwyższą jakością.
Nowoczesne metody offsetowe z pewnością zdominują rynek w najbliższym czasie, jako że systemy komputerowe na dobre targnęły już do branży, a ich zasięg będzie się tylko rozszerzał. Ułatwi to też pracę samych drukarzy, których zaangażowanie będzie się mogło ograniczyć jedynie do czynności eksploatacyjnych i konserwacyjnych. Oczywiście wpłynie to także pozytywnie na jakość proponowanych produktów. Im większa precyzja i bardziej zaawansowana technologia, tym lepsze efekty i większa wydajność. Korzyść odnoszą więc zarówno drukarnie offsetowe, jak i ich klienci.