PŁYTY OFFSETOWE CTP
Płyty Kodak Electra Excel HRO/HRL – to termiczna płyta odznaczające się wysoką rozdzielczością obrazu oraz maksymalną odpornością na czynniki chemiczne i mechaniczne podczas druku. Dziękiswoim właściwością wykorzystywane są do najbardziej wymagających zadań drukarskich. Są niezawodne i pozwalają na osiągnięcie wysokiej jakości obrazu. Te wszechstronne i popularne płyty termiczne są przystosowane do użytku w różnych środowiskach, włącznie z drukiem rolowym, arkuszowym oraz drukiem opakowań.
Płyty te zapewniają wysoką rozdzielczość obrazu, doskonałą wierność odwzorowania, niezawodność i powtarzalność. Płyty te sprawdzają się doskonale w procesie drukowania; ich zastosowanie gwarantuje spójne i przewidywalne efekty pracy wykonywanej każdego dnia. Szybkie rozprowadzanie farby oraz doskonała równowaga woda/farba przekładają się na podniesienie efektywności i minimalizację strat. Płyty te zapewniają niezwykłą precyzję każdego odwzorowanego szczegółu oraz niezwykłą jakość odwzorowania zarówno przy stosowaniu rastrowania AM, jak i FM.
Płyty Electra Excel HRO/HRL charakteryzują się wysoką czułością, przez co współpracują z większością wiodących naświetlarek termicznych.
Płyty CTP Huaguang – wysokonakładowe pozytywowe płyty termiczne. Zapewniają doskonałą jakość druków kolorowych. Czułość 120-140 mj/cm2 parametrów użytkowych (temp.10-26oC, wilgotność< 65%). Transportowane i przechowywane w warunkach zapewniających trwałość i stabilność
Chcąc stworzyć najlepszej jakości formę drukową, należy skorzystać z technologii Computer to Plate, czyli w skrócie CTP. Jest to metoda tworzenia formy drukowej, która pozwala osiągnąć najlepszy efekt końcowy i znacznie przewyższa metodę analogową (CTF).
Jak powstają płyty offsetowe CTP?
Produkcja płyt offsetowych CTP odbywa się z użyciem profesjonalnych naświetlarek. W tym procesie formy drukowe (czyli płyty offsetowe lub fleksograficzne) są bezpośrednio naświetlane z plików w języku programowania PostScript (z pominięciem etapu pośredniego, czyli naświetlania filmów poligraficznych, które stosowane jest w przypadku technologii analogowej). Mówiąc prościej, postscripty są naświetlane bezpośrednio na płyty drukarskie, a nie na klisze kopiowane następnie na formy drukowe. Montaż odbywa się elektronicznie, a nie ręcznie - czyli szybciej i dokładniej.
Główne zalety metody CPT
Jakie są największe zalety tej metody tworzenia form drukowych? Można wymienić ich wiele. Z pewnością należy do nich wysoka precyzja (niespotykana w konwencjonalnej technologii), a także oszczędność czasu, ponieważ przygotowanie formy drukowej z użyciem tej metody trwa znacznie krócej. Atutem jest też cena, bo choć inwestycja w nowe maszyny to duży wydatek, to na dłuższą cenę stosowanie tej metody jest bardziej opłacalne. Najważniejszą jednak zaletą jest jakość powstających w ten sposób płyt offsetowych, która znacznie przewyższa jakość produktów tworzonych metodą analogową.
Początki i rozwój technologii CTP
Technologia ta została zaprezentowana po raz pierwszy w 1990 roku, a w Polsce wykorzystuje się ją od 1999 roku. Początkowo aspektem, który odstraszał od jej zastosowania, były wysokie koszty wdrożenia. Obecnie technologia CTP stale się rozwija, z upływem czasu staje się także coraz tańsza. Wpływają na to coraz niższe ceny maszyn (naświetlarek) oraz malejące ceny materiałów eksploatacyjnych. Wcześniej na jej zastosowanie mogły sobie pozwolić jedynie duże drukarnie o większym kapitale. Obecnie wkracza ona także do mniejszych drukarń, a jej popularność coraz szybciej wzrasta.
Te drukarnie, które nie korzystają z niej samodzielnie, zwykle zlecają usługę innym, posiadającym już właściwe wyposażenie. Na dłuższą metę zdecydowanie bardziej opłaca się inwestycja we własny park maszynowy i produkowanie płyt offsetowych CTP w ramach własnej działalności. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości finansowej, można zlecić usługę firmie zewnętrznej i skorzystać z metody gwarantującej najwyższą dostępną na rynku jakość.