Chemia Poligraficzna

O tym, jak szerokim pojęciem jest chemia poligraficzna, wiedzą chyba tylko trzy grupy osób: jej producenci, jej sprzedawcy oraz wszyscy ci, którzy zawodowo zajmują się poligrafią. Wśród chemikaliów stosowanych w poligrafii znaleźć można niezwykle szeroką gamę różnorodnych produktów. Niektóre z nich są niezbędne przy procesie drukowania, inne służą jedynie jako jego wsparcie – mają go ułatwić, sprawić, że będzie bardziej wydajny lub bezpieczniejszy dla maszyn, które go realizują.

 

Chemia poligraficzna – produkty podstawowe i pomocnicze

 

Do tej pierwszej grupy należą (poza farbami, które są oczywistymi w tej branży produktami chemicznymi) między innymi dodatki do systemów nawilżających – alkohole drukarskie (alkohol izopropylowy), bufory do roztworów itd. Bez nich drukowanie metodą offsetową byłoby niemożliwe, ponieważ są to produkty, których rolą jest zapewnienie równowagi wodno-farbowej niezbędnej do tego, by osiągnąć zamierzony efekt.

 

Do drugiej grupy wyrobów w zakresie chemii poligraficznej należą natomiast między innymi takie produkty jak zmywacze – w formie płynów oraz żeli. Istnieje wiele rodzajów tych produktów – zmywacze do wałków i obciągów, zmywacze do farb UV, żele służące do domywania powierzchni gumowych, mleczka do płyt i wiele innych. Kolejnym produktem są pudry drukarskie – specyfiki, których zadaniem jest mechaniczne odseparowywanie od siebie arkuszy po druku, co zabezpiecza je i pozwala im na właściwe schnięcie.

 Chemia poligraficzna – produkty specjalne

 

Chemia poligraficzna to także różnego rodzaju produkty specjalne – ich zastosowanie może ułatwić, przyspieszyć lub sprawić, że proces druku będzie bezpieczniejszy dla maszyn, które go wykonują. Są to np. różnego rodzaju utwardzacze do wody, środki zapobiegające spienianiu się roztworu wodnego czy też środki zapobiegające przysychaniu farby.

 

Co jest ważne podczas wyboru chemii poligraficznej?

 

Podczas wybierania konkretnych produktów, które będą stosowane w drukarni, warto rozważyć następujące kwestie:

 

  • Przede wszystkim należy zastanowić się, które z produktów będą współpracowały z maszynami, których używamy, oraz oczywiście ze sobą nawzajem.
  • Po drugie, należy zapoznać się z produktami oferowanymi przez różnych producentów. Warto poznać ich parametry i zaopatrzyć się w produkty najlepsze jakościowo i najlepiej spełniające swoje role.
  • Po trzecie, warto nawiązać współpracę z profesjonalnym i doświadczonym dostawcą chemii poligraficznej, dzięki czemu zapewnimy sobie niezbędne zaopatrzenie i wyeliminujemy wszelkie problemy logistyczne.