Farby offsetowe

Farby offsetowe

 

Im więcej wiemy o farbach offsetowych – ich właściwościach, składzie, charakterystyce, zastosowaniu – tym lepiej możemy dobrać produkt do własnych potrzeb. Dlatego warto uporządkować sobie pewne informacje na ten temat i świadomie podejść do zakupów.

 

Zacznijmy od tego, czym jest farba offsetowa, podając jej najprostszą i najbardziej intuicyjną definicję: farby offsetowe to takie farby drukowe, które stosuje się w maszynach drukarskich pracujących w technice offsetowej. Podstawowymi składnikami takich farb są pigmenty i laki (czyli składniki w praktyce nadające barwę) oraz spoiwo – w zależności od rodzaju mogą być nim żywice, oleje roślinne (drzewne, rzepakowe, lniane itd.) czy oleje mineralne (np. parafinowe).

 

Jak powstają farby offsetowe?

 

W pierwszej kolejności pigmenty mieszane są ze spoiwem (z określoną jego częścią), po czym następuje dojrzewanie farby. Proces dojrzewania trwa około 10 godzin i w tym czasie spoiwo ma za zadanie zwilżyć cząsteczki pigmentu. Kolejnym etapem jest rozdrabnianie cząsteczek farby za pomocą rozcierania. W tym etapie następuje pełniejsze zwilżenie roztartych, czyli rozdrobnionych cząsteczek pigmentu, dzięki czemu farba zyskuje na jakości – intensywności. Po połączeniu wszystkich składników farby, aby ujednolicić jej strukturę, jest ona homogenizowana z pomocą maszyny homogenizującej – mieszalnika szybkoobrotowego.

 

Jakie są parametry farb offsetowych?

 

Wyróżnić można kilka podstawowych parametrów farb offsetowych. Dzięki ich określeniu można ocenić zasadność użycia konkretnego produktu do konkretnego zastosowania. Do najważniejszych należą zatem takie parametry jak: stopień utarcia, lepkość farby, utrzymywanie lepkości podczas mieszania (czyli tiksotropia), stopień zdyspergowania (czyli rozdrobnienia) pigmentu, ciągliwość farby (podatność na rozwarstwianie), konsystencja (czyli to, jak szybko i w jaki sposób farba spływa ze szpachli – można wtedy określić, czy farba jest lejna). Nie można pominąć także istotnych cech wizualnych farb offsetowych, do których należy ich barwa i jej intensywność, stopień połysku czy też zdolność odbijania światła.

 

Wybór farby offsetowej uzależniony od oczekiwań

 

Farby offsetowe dostępne są zarówno w wersji konwencjonalnej (używane w maszynach z nawilżaniem alkoholowym lub bezalkoholowym), jak i w wersjach niekonwencjonalnych - przykładem mogą być farby UV, które utrwalają się na skutek promieniowania ultrafioletowego, czy też farby do druku w offsecie bezwodnym (nie stosującym nawilżania, wymagającym użycia innego rodzaju płyt offsetowych czy wałków).