Ssawki gumowe

Ssawki gumowe to produkty dostępne w różnych kształtach i wymiarach. Choć samo określenie "gumowe" sugeruje już surowiec, z którego są wykonane, to tak naprawdę powstają one z mieszanek różnych materiałów gumowych i silikonowych. Przygotowuje się je w zależności od tego, do jakich celów tworzony jest produkt. Od rodzaju wykorzystanego surowca zależą bowiem parametry produktu – np. twardość/miękkość, giętkość/sztywność, wytrzymałość itd.

 

W przypadku ssawek gumowych istotne jest to, aby powierzchnia produktu była gładka i równa. Ich zadaniem jest zwykle izolowanie od siebie różnych powierzchni – dlatego też muszą być one przygotowane tak, aby nie niszczyć żadnej z nich i nie wpływać na jej zużywanie lub uszkodzenie.

 

Im wyższa jakość materiału, z którego wykonane są ssawki gumowe, tym większa jest ich odporność na ścieranie, nacisk i inne możliwe mechaniczne uszkodzenia. Wydłuża to ich żywotność, pozwala wykorzystywać przez dłuższy czas i wpływa na oszczędności.

 

Do zadań ssawek gumowych należą między innymi:

  • zapewnianie stabilizacji określonych elementów w maszynach i urządzeniach,
  • umożliwienie przenoszenia przedmiotów, maszyn czy produktów bez ryzyka ich uszkodzenia,
  • zagwarantowanie solidnego chwytania gładkich elementów.

 

Ssawki gumowe w branży offsetowej

 

Ssawki gumowe są bardzo ważnym elementem maszyn offsetowych. Przy pracach konserwacyjnych w drukarni należy regularnie sprawdzać ich stan, gdyż może od niego zależeć wydajność i poprawność pracy maszyny. Wśród ssawek dostępnych na potrzeby branży poligraficznej można znaleźć:

  • ssawki płaskie – dostępne w różnych grubościach, zwykle od 0,5 mm do 2 mm; produkty te mogą posiadać wytłoczoną na powierzchni strukturę siatki (są to ssawki moletowane, które stosowane są np. podczas druku na kartonach);
  • ssawki profilowane – dostępne w różnych kształtach i wysokościach, wykorzystywane wielu modelach maszyn poligraficznych.

 

Aby ssawki gumowe właściwie spełniały swoje zadania, niezbędne są także inne elementy maszyny offsetowej, a mianowicie kominki do ssawek. Są to wykonane z tworzywa sztucznego (lub - w zależności od modelu maszyny offsetowej - z metalu) korpusy służące do przymocowywania gumowych ssawek. Muszą być właściwie dobrane do ssawki zarówno rozmiarem, jak i kształtem, aby tworzyć wraz z nią stabilną konstrukcję. Ich dobór zależy też od rodzaju powierzchni drukowej (karton/papier).

 

Przed zamówieniem dowolnego z powyższych elementów należy dokładnie sprawdzić model maszyny oraz precyzyjnie określić wymiary i kształt produktu.