Szpalty

Drukarnie i introligatornie nie mogą się obejść bez wielu różnorodnych maszyn i urządzeń. Należą do nich także krajarki i gilotyny, czyli specjalistyczne maszyny służące do cięcia bloków papieru. Technologia cięcia papieru jest coraz bardziej zaawansowana. Obecnie na rynku są dostępne maszyn, które maksymalnie ułatwiają prace w drukarni. Wszystkie parametry cięcia wprowadzane są do systemu maszyny, która niezwykle precyzyjnie przycina bloki papieru do określonych wymiarów. Ponadto krajarki są wyposażone w systemy zabezpieczające, dzięki czemu praca z nimi jest bezpieczna, łatwa i wymaga jedynie przeszkolenia pracownika w zakresie praktycznej obsługi.

 

Choć technologia się rozwija, elementem, który wciąż jest niezbędny nawet w najnowocześniejszych krajarkach i gilotynach, są szpalty. Są to listwy zlokalizowane równolegle do noży tnących papier – tak zwane listy podnożowe. Są niezbędne, aby uzyskać pewność precyzyjnego przecięcia całego stosu papieru aż do ostatniego arkusza. Wobec tego noże lekko zagłębiają się w podłoże, czyli w umieszczone bezpośrednio pod nimi szpalty. Zagłębienie jest minimalne – do ok. 0,2mm, łatwo jednak wywnioskować, że stały kontakt ostrzy z powierzchnią szpalty sprawia, że materiał ten stale się zużywa, a po pewnym czasie konieczna jest wymiana listwy podwożowej na nową.

 

Szpalty mogą być wykonane z z drewna oraz z tworzyw sztucznych. Ich rodzaj i rozmiary dobiera się do modelu i wymiarów maszyny, w których mają być zamontowane. Istnieją także szpalty do krajarek nietypowych – te jednak zwykle trzeba kupować na zamówienie, precyzując ich parametry (wymiary, rodzaj i twardość surowca itd.).

 

Jakie szpalty dostępne są na rynku?

 

Na rynku dostępne są szpalty o różnym poziomie twardości i zróżnicowanych wymiarach. Ponadto mogą one różnić się od siebie kształtem – istnieją np. szpalty falowane, których kształt sprawia, że poruszanie się listwy w momencie cięcia jest znacznie ograniczone. W zależności od wymogów drukarni/introligatorni, można zastosować także szpalty o podwyższonej trwałości, stosowane wtedy, gdy używa się noży o różnych typach wkładek. Najprostszym sposobem dobrania właściwej szpalty jest jednak podążanie za wytycznymi producenta. Produkty te są wyposażone w informacje dotyczące tego, do jakich konkretnych modeli krajarek i gilotyn mogą być używane i tymi właśnie informacjami należy się kierować, składając zamówienie u dystrybutora. Dzięki temu można mieć pewność, że parametry produktu są odpowiednie i że właściwie spełni on swoją rolę.