Lakier offsetowy
Uszlachetnienie druku lakierem offsetowym to metoda stosowana w poligrafii od dziesięcioleci. Celem zabiegów uszlachetniajacych jest podniesienie jakości podłoża drukowego (np. jego wzmocnienie, usztywnienie), utrwalenie samego druku oraz nadanie mu określonych cech wizualnych (np. połysk lub zmatowienie).
Lakier offsetowy - aplikacja
Lakierowanie w poligrafii odbywa się różnymi metodami, w zależności od rodzaju lakieru oraz rodzaju powierzchni drukowej. Można w tym celu używać zespołu farbowego, zespołu lakierującego lub zespołu wodnego maszyn offsetowych, lakierowanie może też odbywać się za pomocą maszyn sitodrukowych, maszyn wklęsłodrukowych lub maszyn fleksograficznych oraz lakierówek. Wynika z tego, że z lakierowania korzysta się w wielu technikach druku (sitodruk, offset, wklęsłodruk, fleksodruk). Do każdej z nich dostosować należy jednak określony rodzaj lakieru. Na rynku dostępne są np:
- lakiery olejowe,
- lakiery dyspersyjne (wodne),
- lakiery UV (utrwalane promieniowaniem UV).
Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie ze względu na ich właściwości fizyczne i chemiczne. Lakiery dyspersyjne są np. używane przy produkcji nadruków na opakowaniach spożywczych, do czego nie nadają się lakiery olejowe, m.in. ze względu na ich bardziej intensywny zapach.
Lakier offsetowy – błyszczący lub matowy
Poza rodzajem lakieru offsetowego, można także wybrać efekt wizualny, który ma dać jego aplikacja na podłożu drukowym. W tym kontekście wybierać można pomiędzy lakierami nadającymi połysk a lakierami matującymi. Wybór będzie zależał od tego, na jakim podłożu będzie aplikowany lakier. Lakiery nadające połysk będą z pewnością używane przy produkcji etykiet na produkty spożywcze, przy druku kolorowych czasopism czy ulotek. Lakiery matujące sprawdzą się
natomiast w przypadku bannerów czy opakowań tekturowych, choć tak naprawdę wybór rodzaju produktu zależał będzie ostatecznie od wytycznych producenta/zleceniodawcy druku.
Lakierowanie – jakie daje efekty?
Poza efektem wizualnym w postaci połysku lub zmatowienia, użycie lakieru offsetowego skutkuje także:
- zwiększeniem wytrzymałości podłoża drukowego,
- zabezpieczeniem farby przed utratą właściwości (np. przed jej starciem, wyblaknięciem),
- zwiększeniem sztywności podłoża drukowego (po lakierowaniu odnosi się wrażenie
większej grubości papieru/folii/innego podłoża drukowego)
Na rynku dostępne są także lakiery specjalne – stosując je można osiągnąć inne pożądane efekty, takie jak np. zmiana koloru pod wpływem temperatury, świecenie w ciemności, określony zapach, wypukłość itd.