Lupy poligraficzne

Jednymi z akcesoriów wykorzystywanych w drukarstwie są lupy poligraficzne, dzięki którym usługodawcy z branży mogą dbać o najwyższą jakość druku.

Lupy poligraficzne – do czego służą i jak wyglądają?

Lupy poligraficzne to specyficzny rodzaj lup. Pełnią oczywiście podobną rolę co inne akcesoria tego gatunku – ich zadaniem jest wielokrotne optyczne powiększanie obserwowanej powierzchni. W branży drukarskiej czynność ta niezbędna jest między innymi do wykonywania precyzyjnych pomiarów, dobierania kolorów farby drukowej czy też do oceniania jakości wykonanego druku.

Lupy poligraficzne mogą przyjmować różne kształty i formy. Standardowo soczewka umieszczana jest w obudowie, która przymocowywana jest do podstawy wykonanej z tworzywa sztucznego lub innego surowca (np. mosiądzu). Pełni ona także rolę uchwytu, za pomocą którego można przenosić i przesuwać urządzenie. Spotykane są także lupy w kształcie "kieliszka" – ich podstawa jest owalna, podobnie jak soczewka, i wykonana z przezroczystego tworzywa, co pozwala na dokładną obserwację wybranego obszaru ze stałej odległości.

Łatwo zauważyć, że to drobne urządzenia – wysokość lupy, szerokość jej podstawy oraz średnica soczewki zazwyczaj nie przekraczają kilku centymetrów, a waga zamyka się w kilkudziesięciu gramach (naturalnie z wyjątkiem lup wykonanych z ciężkich materiałów, np. lup mosiężnych). Akcesoria te są wygodne w użyciu, poręczne i wytrzymałe. W celu ich dodatkowej ochrony można dokupić do nich pokrowce wykonane np. ze skóry ekologicznej.

Korzystanie z lup poligraficznych w drukarstwie

W przemyśle drukarskim zachodzi konieczność wykonywania różnych pomiarów i obserwacji, by móc zagwarantować najwyższą jakość usługi i precyzyjnie wykonać zlecenie. Dla celów poligrafii można stosować lupy o nawet 10-krotnej mocy powiększającej. Minimalna moc powiększająca lupy poligraficznej to 3x. Istnieją też urządzania o mocy pośredniej.

Przedmiot, który ma być obserwowany z pomocą lupy (czyli w przypadku poligrafii może to być fragment zadrukowanej powierzchni drukowej) umieszcza się pomiędzy lupą a ogniskiem, dzięki czemu obraz pojawia się od obserwatora w takiej odległości, która umożliwia dokładne obejrzenie przedmiotu w pożądanym powiększeniu.

Ważne jest, aby pamiętać o tym, że szkła powiększające oraz lupy nie mogą być pozostawiane w miejscach narażonych na długotrwałe nasłonecznienie. Skupione przez soczewkę promienie słoneczne mogą powodować nagrzanie powierzchni do wysokich temperatur, co w skrajnych przypadkach grozić może nawet pożarem.