Alkohol izopropylowy – odsłaniamy jego tajemnice

W niemal każdym domu istnieją takie akcesoria i elementy, które ciężko jest wyczyścić. Nie dlatego, że są trudno dostępne i nie dlatego, że są mocno zabrudzone (choć niekiedy także i te dwie sprawy dodatkowo utrudniają zadanie). Trudność polega na tym, że ich czyszczenie może skutkować uszkodzeniem i generalnie nie wiadomo, jakich środków użyć, by skutecznie doprowadzić je do ładu. Mowa np. o drobnych elementach budowy komputera lub innych sprzętów elektronicznych (takich jak np. czytniki laserowe CD i DVD czy napędy dyskowe), o telefonach, urządzeniach mechanicznych itd.

Wszyscy ci, którzy czują się bezradni w takich sytuacjach, szukają specjalistów, którzy zrobią to za nich – i słusznie, bo ktoś, kto zna się na rzeczy, z pewnością wykona zadanie właściwie i bez ryzyka zniszczenia powierzonego mu sprzętu. Wiele osób jednak rezygnuje z samodzielnego podjęcia się tego wyzwania, bo są przekonane, że nawet jeśli potrafią to zrobić samodzielnie, to z pewnością miałyby trudność w uzyskaniu środków chemicznych wskazanych do tego typu zadań. Ale czy na pewno?

Alkohol izopropylowy dostępny w sklepach



Jednym ze specyfików, których używa się do czyszczenia tak delikatnych urządzeń, jest alkohol izopropylowy. Choć nazwa ta brzmi, jakby była to substancja o skomplikowanym składzie chemicznym, którą można spotkać jedynie w zamkniętych laboratoriach, to jest to wrażenie jak najbardziej mylące. Alkohol izopropylowy, inaczej izopropanol, można zakupić w sklepach chemicznych, sklepach w farbami i materiałami budowlanymi lub w sklepach narzędziowych. Oczywiście nie w każdym z nich, ale już sama świadomość tego, że substancja ta jest jak najbardziej dostępna, otwiera całą gamę nowych możliwości.

Nie tylko czyści, ale także...

Izopropanol ma także całą gamę innych zastosowań. Jest wykorzystywany jako środek dezynfekujący, rozpuszczalnik, a nawet składnik niektórych kosmetyków. Dodawany jest do składu paliwa (poprawia pracę silnika, a zimą skutecznie zapobiega wytrącaniu się kryształków lodu ze znajdującej się w paliwie wody), znajdziemy go także w składzie farb i żywic (oczywiście w każdym z tych przypadków w różnym stężeniu oraz w towarzystwie innych związków chemicznych). Każdy z nas – świadomie lub nie – spotyka się z nim każdego dnia. Gdy spojrzymy na to z tej strony, sama jego nazwa – alkohol izopropylowy – przestaje już być tak obca i tajemnicza, a sam związek zaczyna zajmować swoje miejsce w naszej świadomości. I słusznie – bo dzięki temu możemy zaufać jego działaniu i bez obaw używać go samodzielnie zawsze wtedy, gdy